Hívok és bátorítok mindenkit, csatlakozzunk ezekhez az imádságokhoz! Kiáltsunk Istenhez a szív békéjéért, családjaink, hazánk, Ukrajna és az egész világ békéjéért!
Az Oroszország és Ukrajna közötti árok jelenleg betemethetetlennek tűnik. Mit gondol, hogyan tud majd a jövőben egymás mellett élni a két nemzet?
Egy újjászülető Ukrajnában nagyon fontos lesz a múlttal való őszinte, nem egyoldalú szembenézés,
egy hiteles történelemkép kialakítása és oktatása az iskolákban, a nemzetiségi nyelvek, különösen is az orosz nyelv teljes jogú használatának biztosítása, a nemzetiségi nyelvű oktatás és kultúra támogatása. Nagyon fontos volna a két ortodox egyház közötti megegyezés is. Szükség lenne az ország orosz és ukrán népessége közötti kiengesztelődés nagy, szimbolikus gesztusaira. Minden bizonnyal hosszú évtizedeket igénylő gyógyulási folyamatok ezek.
Jól látszik, hogy a háború a Nyugat és Oroszország szakítását is magával hozta. Megfelelő válasz az orosz agresszióra a kapcsolatok teljes körű felszámolása?
Az oroszbarát ukrán elnökök megbuktatásának és a háború kirobbanásához vezető feszültség fokozásának egyik célja Oroszország és Európa egymással való szembeállítása, és ily módon
a tengerentúli gazdasági és nagyhatalmi pozíciók erősítése.
Európa számára a háború mielőbbi befejezése, a háború után pedig mind Ukrajnával, mind Oroszországgal a kapcsolatok újraépítése az elérendő cél.
Ön több ízben járt és szolgált Kárpátalján. Milyennek látja a kárpátaljai magyarok kilátásait a háború árnyékában?
A kárpátaljai magyarság hite, vendégszeretete, jósága mindig megrendített. A kis közösségek rendkívül szoros kötelékekkel kapcsolódtak össze, igyekeztek segíteni a rászorulókon, az egyedül maradt időseken. Öröm volt ezt látni. Jelenleg nagy nehézségek vannak ott, és jelentős az elvándorlás. Sok helyen már csak az idősek maradtak otthon, a fiatalok Magyarországra, vagy még nyugatabbra vándoroltak ki.
Adjunk meg minden lehetséges segítséget a maroknyi, megmaradt közösségeknek, hogy a háború okozta nélkülözéseket átvészeljék, a náluk menedéket talált családokat segíteni tudják, hogy megőrizhessék anyanyelvüket és őseik hitét!
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor